Pokladanie kobercov

         Správnym položením kobercov sa zabezpečí dlhá životnosť kobercov. Koberec ukladáme na rovnú, suchú a čistú podlahu. Nerovnosti, prípadne priehlbiny v podlahe treba obrúsiť, resp. vyrovnať tmelom. Koberce sa nemajú klásť na neupravený betón. Tento je potrebné povrchovo upraviť:

Pri kúpe koberca v zimnom období je potrebné tento nechať temperovať v miestnosti s teplotou asi 24C, až potom by sa mali rozbaliť a rozprestrieť na podlahe. Pre celoplošné koberce sa doporučuje nechať aklimatizovať koberec aspoň 3 hodiny v rozprestretom stave. Pri ukladaní nesmie klesnúť teplota v miestnosti pod 15C.

Rozmer kobercov by sa mal kupovať minimálne o 10 cm väčší ako je nameraný rozmer miestnosti. Koberec po rozprestretí a uležaní by sa mal zrezať tak, aby jeho rozmer bol pri každej stene kratší z dôvodu dilatáce cca o 5 mm.


Samotné uloženie kobercov sa môže previesť

•   Voľným položením

Koberce sa kladú na podlahu. Obojstrannými páskami sa prichytia spoje kobercov k podlahe. V prípade kusových kobercov sa podkladajú špeciálnu protišmykovú mriežku. Tento typ položenia kobercov je vhodný na položenie kobercov do domácnosti

•   Bodovým lepením

Bodové lepenie koberca po celej ploche a hlavne podlepenie okrajov koberca chemoprénom alebo obojstrannou kobercovou páskou. Tento spôsob by sa mal použiť v kanceláriách. Silnejšie uchytenie koberca zabráni jeho predčasnému opotrebeniu.

•   Celoplošným podlepením

Celoplošné podlepenie koberca chemoprénom alebo špeciálnym disperzným kobercovým lepidlom. Týmto spôsobom by sa mali klásť koberce v spoločenských miestnostiach, hoteloch , frekventovaných kanceláriach. Celoplošným podlepením kobercov sa zvýši jeho záťažovost'.

•  Vypínaním

Koberce sú uchytené po obvode špeciálnymi ihlovými páskami. Tieto platničky sa prichytávajú k podlahe po obvode. Koberec sa napichne na ihlovú podložku pri jednej stene, a potom sa vypne špeciálnymi kolennými vypinákmi k jednotlivým stenám kde sa zafixuje.

 

Inštalácia koberca bodovým lepením na pásky: