KOBERCE.sk opätovne finalisti v cene kvality heureka shop roku 2022! Ďakujeme Vám!

KOBERCE.sk opätovne finalisti v cene kvality heureka shop roku 2022! Ďakujeme Vám!

Skryť

Materiály používané pri výrobe kobercov

     Textilné vlákna a z nich vyrobené priadze používané pri výrobe bytových textílií majú vplyv na ich estetické aj úžitkové vlastnosti, pretože konečný výrobok má v podstate podobné vlastnosti ako vlákna, z ktorých bol vyrobený.

Hlavné vlastnosti:

Pevnosť vlákna má vplyv na trvanlivosť výrobku. Vyjadruje sa ako absolútna pevnosť/sila potrebná na pretrhnutie vlákna. Je to dĺžka, pri ktorej sa vlákno pretrhne vlastnou váhou, alebo merná pevnosť, ktorá sa vyjadruje silou potrebnou na pretrhnutie vlákna priemeru 1 mm.

Pružnosť je schopnosť vlákna vrátiť sa od pôvodného tvaru. Táto vlastnosť sa prejavuje zvýšenou odolnosťou proti ušľapaniu.

Jemnosť vlákien sa vyjadruje v mikrometroch. Z jemných vlákien sa môžu vyrobiť rovnomerné a jemné priadze. Hotový výrobok má krásny vzhľad, je príjemný na dotyk.

Hrejivosť spôsobuje množstvo vzduchu, ktorý sa udržuje v povrchovej štruktúre vlákna medzi vláknami v priadzi. Zvárané vlákna udržia viac vzduchu ako hladké, i keď sú rovnakého pôvodu.

Navĺhavosť je schopnosť vlákien pohlcovať vodu zo vzduchu a tým vyrovnávať svoju vnútornú vlhkosť. Každé vlákno má povolené percento vlhkosti.

 

Rozdelenie vlákien

                1) prírodné    2) chemické

 

1) PRÍRODNÉ VLÁKNA

a) Prírodné vlákna – rastlinného pôvodu

·         Bavlna

Bavlna vyrastá na semenách bavlníkov v tropických a subtropických oblastiach.Veľmi jemná, príjemná na dotyk

·         Ľan

Vysoká pevnosť

·         Juta

Nižšia pevnosť, drsnejšia na dotyk, používa sa na výrobu kobercov, ako aj podkladová tkanina

·         Sisal

Získava sa z dužiny listov agáve. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a leskom.

·         Kokosové vlákna

Získavajú sa z dužinatého obalu kokosového orecha. Vlákna sú dlhé až 30 cm žltej a červenej farby. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou a odolnosťou proti opotrebeniu a vlhku. Veľmi dobre sa farbia.

·         Papier

Z papiera sa vyrába priadza tak, že sa úzko narezané pásiky skrútia. Používajú sa na niektoré typy podlahových tkanín. Na zvýšenie odolnosti proti vlhku sa impregnujú.

      ·         Viskóza

Viskóza sa získava regeneráciou celulózy. Zvyčajne sa používa buk a smrek, ktoré obsahujú 40 a viac % celulózy. Koberce z viskózového vlákna sú mäkké, príjemné na dotyk, majú dobrú absorpčnú schopnosť. Viskóza sa nežmolkuje, nevytvára sa v nej statická elektrina a nechytá malé smietky. Uchováva si teda tie lepšie vlastnosti pravého hodvábu, ale je neporovnateľne jednoduchšia na údržbu. S farbením bežnými prostriedkami a bielením nie sú u viskózy žiadne problémy. Koberce z viskózy sú na nerozoznanie od hodvábu, ale cenovo omnoho dostupnejšie.                

 

b) Prírodné vlákna – živočíšneho pôvodu

·         Ovčia vlna

Ovčia vlna patrí medzi najcennejšie textilné suroviny pre výrobu bytových textílií pre jej výborné vlastnosti. Získava sa strihaním oviec. Ostrihaná vlna z jednej ovce tvorí rúno, ktoré sa v pradiarňach triedi podľa kvality. Vlnené vlákno je priadza, ktorá sa spriada približne z 10cm dlhých kúskov ovčej vlny, preto pri vlnených kobercoch neukotvené vlákno o osnovu (podklad) sa pri používaní uvoľňuje. Toto tzv. mŕtve vlákno stačí jednoducho povysávať. Uvoľňovanie mŕtveho vlákna prestane po pár mesiacoch používania. Vlna má najvyššie záťažové parametre z vlákien používaných na výrobu kobercov a navyše je to prírodný produkt. 

·         Prírodný hodváb

Tvorí ho húsenica priadky morušovej pri zakukľovaní. Prírodný hodváb je najjemnejší a najušľachtilejší materiál. Pre svoju jemnosť a hebkosť sa využíva pre ručne viazané veľmi husté koberce a závesy. V súčasnosti sa tento materiál pridáva na zvýšenie estetickej úrovne do závesových a dekoračných textílií a prikrývok na postele.

c) Prírodné vlákna anorganického pôvodu

·         Sklenné vlákna

Vyrábajú sa zo skla s prímesami ťahaním pri teplote 1 200 C. Majú veľmi dobré špecifické vlastnosti ako je nehorľavosť, pevnosť, chemická odolnosť, rozmerová stálosť, odolnosť voči baktériám a plesniam. Používajú sa na výrobu nehorľavých záclon, závesových látok a dekoračné textílie, divadelné závesy, tapety. V ostatnom čase sa jutové podložky všívaných kobercov nahradzujú sklennými vláknami. Sklenné vlákna okrem nehorľavosti zvyšujú zvukovú a tepelnú izoláciu, stálosť tvaru. Hladkosť vlákien spôsobuje odolnosť proti ušpineniu. Negatívne však vplýva na stálosť väzbovej štruktúry pri uhlopriečnom vypnutí tkaniny. Ďalšou nevýhodou je ich krehkosť a znížená pevnosť v preložení.

·         Kovové vlákna

Vyrábajú sa ťahaním alebo valcovaním obyčajných alebo drahých kovov. Použitie ako dekoratívne  (nástenné gobelíny) , dekoratívne textílie alebo sa pridávajú do syntetických priadzí pre zníženie elektrostatického náboja.

 

B) CHEMICKÉ SYNTETICKÉ VLÁKNA

Polyamidové vlákna (PA)

Polyamid je mimoriadne húževnatý, pružný a trvanlivý, dobre odoláva špine a je preň typická mechanická odolnosť a tzv. tvarová pamäť, teda schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa po dlhodobom zaťažení do pôvodnej polohy. Na dotyk je však jemnejší ako polypropylén (avšak zároveň drahší). Na zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami – takto vznikajú materiály ako polyamid-dupontpolyamid-novel a pod. Kobercové vlákna môžu byť sfarbené v mnohých farebných škálach odtieňoch a tvoriť nekonečný rad obrazcov a štruktúr. Patria medzi najčastejšie používané materiály objektových kobercov.

Nevýhody: malá tepelnoizolačná schopnosť, chladný ohmat
Na výrobu kobercov sa používa PA ako vlákno, tak káblik a striž.

 

Polyesterové vlákna (PES)

Polyester je ľahký a mäkký, preto sa používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti kobercov. Polyesterové koberce sú jemné veľmi vhodné do domácnosti a menej namáhaných komerčných priestorov. Sú odolné proti škvrnám rozpustným vo vode, neabsorbujú vlhkosť, sú mäkké, odolné, nekrútia sa, vynikajú vysokým jasom a sú stálofarebné. Polyesterová priadza je materiálom produkovaným dnes takmer výhradne z použitých PET fliaš, nákupom polyesterového koberca teda sa významnou mierou podieľame na ochrane životného prostredia
Nevýhody: žmolkovanie, statický náboj.

 

Polyakrylonitrilové vlákna (PAN)

Akryl sa na dotyk aj na pohľad podobá vlne, je však podstatne lacnejší (napríklad ručne viazaný akrylový koberec na prvý pohľad od vlneného rozozná len znalec, vlnený si však dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad). Dá sa dobre farbiť na svieže a jasné tóny, je hrejivý a príjemný na dotyk, jednoducho sa udržiava a dobre odoláva vlhkosti aj plesniam. Svojimi vlastnosťami sa veľmi približuje kobercom z prírodných materiálov. Spĺňajú zvýšené nároky na protipožiarnu odolnosť.

 

Polypropylénové vlákna (PP)

Polypropylén je veľmi pevný materiál, odolný proti plesni a antistatický. Cenovo je lacnejší, ale aj menej pružný ako napr. polyamid. Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním (heatset), čím vznikne podstatne jemnejší a húževnatejší produkt. Na zlepšenie svojich vlastnosti sa ďalej upravuje na akryl.  Majú najvyšší koeficient tepelnej vodivosti, takže sa ideálne hodia do miestnosti s podlahovým vykurovaním. Tiež je odolný voči plesňam, preto sa s obľubou používa na výrobu umelých trávnikov. Polypropylénové koberce sa vyznačujú veľmi dobrou odolnosťou proti chemikáliám a organickým rozpúšťadlám.

Nevýhody: zlá vyfarbiteľnosť a nižšia odolnosť proti povrchovým deformáciám.

Polypropylén - Heat-set

Ide o typ vlákna, odrážajúci spôsob spracovania priadze tepelnou úpravou. Vďaka tomu nadobúda koberec väčšiu pevnosť, húževnatosť a stáva sa odolnejším voči poškodeniu. Úpravou navyše získava ešte vyššiu jemnosť na dotyk, atraktívnejší vzhľad,  pretože farby sú intenzívnejšie a viac vyniknú. 

Polypropylén  - Heat-set frieze
100% polypropylénové vlákno typu frieze je o niečo silnejšie v porovnaní s klasickým heat-setom. Dôvodom je jeho vyššia hustota stočenia vlákien. Výsledkom takéhoto spracovania je veľmi príjemný povrch koberca a štýlový vzhľad.