Čo robiť, aby bol koberec stále ako nový

13.01.2020 | Rady a tipy

Najčastejšou formou starostlivosti o koberce v domácnosti je vysávanie, ktoré odstráni spomedzi vlákien nahromadený prach. Niekedy však samotné vysávanie nestačí. Na dokonalé vyčistenie a oživenie farieb odporúčame tepovanie. Princípom je nanesenie teplej vody s vhodným čistiacim prostriedkom alebo suchej peny – necháte určitú dobu pôsobiť a následne vysajete. Jednotlivé vlákna sú tak dôkladne ošetrené a zbavené hĺbkových nečistôt.

Výhodou tepovania je, že odstráni nielen prach či zaschnuté škvrny, ale takisto nepríjemné pachy, ktoré koberec absorboval. To oceníte predovšetkým v priestoroch, ako sú kuchyne či jedálne, kde je vysoká koncentrácia rozličných jedál (napr. vyprážané sú veľmi aromatické). V kobercoch sa usádza aj cigaretový zápach, takže fajčiari by určite nemali zanedbávať hĺbkové čistenie. Rovnakú pozornosť treba venovať kobercom v interiéroch, v ktorých sa pohybujú domáce zvieratá.

Tepovanie viditeľne predlžuje životnosť kobercov, pretože ošetruje jednotlivé vlákna a jemne ich narovnáva. Koberec si tak dlhodobo zachová tvar vláken a farebnú stálosť.

Ako na fľaky

Koberce sú o niečo náchylnejšie na znečistenie ako podlahy kvôli vláknam, ktoré sú prirodzene savé. Ak sa na koberec čokoľvek vyleje, je nevyhnutné škvrnu ihneď odstrániť. Po zaschnutí je totiž oveľa náročnejšie sa jej zbaviť; dokonca niekedy sa vám to ani nepodarí. Vhodné je použiť kuchynské utierky na prvotné vysatie rozliatej tekutiny – nikdy koberec nešúchajte, škvrna by sa dostala hlbšie do vlákien. Utierku len zľahka prikladajte k povrchu. Následne môžete koberec vyčistiť handričkou alebo kefou, namočenou do studenej vody s trochou čistiaceho prípravku. To je univerzálny návod na čistenie, ale niektoré škvrny si vyžadujú iný prístup. Čo je najvhodnejšie použiť pri konkrétnych typoch znečistenia, nájdete tu.

Doplnková starostlivosť s veľkým účinkom

Správna starostlivosť o koberce nespočíva len vo vysávaní či čistení. Aj ku kvalitnému kobercu treba pristupovať s citom – dajte pozor na ostré hrany nábytku, ktoré by ho mohli poškodiť. Výbornou pomôckou sú plstené podložky pod nožičky stoličiek či sedačiek (verejnosti známe ako „filce“). Ak chcete presúvať nábytok, nikdy ho neťahajte po koberci; ani pokiaľ ide o ľahký kus. Vždy nábytok zdvihnite a tak položte na nové miesto. Pokiaľ máte mohutné, ťažké skrine, vyberte si koberce s pevnejšími vláknami. Keď je v priestoroch značný pohyb osôb, všímajte si pružnosť vláken, či sú schopné vrátiť sa do pôvodného stavu, alebo nie. Ak áno, koberec má vyššiu odolnosť proti ušliapaniu.

Rada na záver: nikdy nechoďte po koberci v topánkach.

Dodržaním uvedených zásad sa vyhnete mechanickému poškodeniu kobercov a predĺžite ich životnosť na maximum. Kvalitný koberec je dlhoročnou investíciou, preto sa oplatí oň náležite starať.

 

Galéria

Produkty