Slávne koberce

16.06.2022 | Rady a tipy

Na svete existuje niekoľko výnimočných kobercov, ktoré sa zapísali do histórie vďaka prívlastku „NAJ“. Ktoré to sú a čím sa odlišujú od ostatných?

Najstarší
Za najstarší zachovaný koberec sa považuje tzv. Pazyryk – ten dostal názov podľa miesta nálezu (oblasť na Sibíri). Ide o ručne viazaný perzský koberec s viac ako 360 000 uzlíkmi/ m2, ktorý pravdepodobne pochádza už z 5. storočia p.n.l. Predpokladá sa, že vznikol ako dar pre altajského kočovníka, pretože sa našiel v jednej takejto hrobke.

Keď bol v roku 1949 objavený, prekvapením bol jeho výborný stav. Bol doslova „zakonzervovaný“ v ľade a studená sibírska klíma ho ochránila pred značným poškodením.


Foto: wikipedia.org

Na Pazyryku možno pozorovať niekoľko motívov; od zvieracieho, až bojovný (jazdci na koňoch). Napriek tomu, že sa dnes vyrábajú verné repliky tohto slávneho koberca, oplatí sa naživo vidieť originál. Nájdete ho v petrohradskej Ermitáži.

Najkvalitnejší a najvzácnejší
Medzi najkvalitnejšie koberce patria ručne viazané perzské koberce. Už samotné vlákna, používané na ich výrobu, dosahujú tú najvyššiu kvalitu – vyberajú sa len prírodné materiály ako vlna, hodváb či bavlna. Za najvzácnejšiu sa dá považovať „prvá“ vlna, pochádzajúca z prvého strihania jahniat.

Vlnené vlákna sú spracované do priadze, ktorá sa následne viaže (robia sa uzlíky). Čím je koberec hustejšie viazaný, tým je vzácnejší, pretože sa čas, potrebný na jeho výrobu, úmerne predlžuje. Navyše tak nadobúda ešte lepšie vlastnosti. Perzský koberec poskytuje výbornú tepelnú izoláciu, a pritom „dýcha“. To znamená, že aj v prípade čiastkovej vlhkosti sa koberec sám a pomerne ľahko vysuší, a teda odolá nežiaducej plesni. Nahusto naviazané uzlíky tiež zabezpečujú odolnosť voči nečistotám, ktoré sa zachytia len na povrchu (nedostanú sa hlbšie medzi vlákna). Vďaka tomu sa dá koberec jednoducho vyprášiť.

Vzácna je aj zámerná nedokonalosť takýchto kobercov, najmä ak ide o veľmi staré koberce. Tkáči totiž verili, že žiaden pozemský výtvor človeka nemôže byť dokonalý, pretože dokonalosť prislúcha len bohu. A tak naschvál zmenili nejaký prvok koberca, resp. ho trochu „znehodnotili“ (použili inú farbu priadze, nedodržali symetriu a i.).

Ručne viazané perzské koberce sú mimoriadne finančne náročné, no tí, ktorí si ich môžu dovoliť, získajú skutočné umelecké dielo

Najväčší
Titul najväčší ručne tkaný koberec na svete patrí kobercu s úctyhodnou plochou 5624 m2. Aj keď nemá žiadne konkrétne pomenovanie, je známy pre svoje ohromné rozmery (mohol by bez problémov zakryť celé futbalové ihrisko). Na koberci pracovalo dovedna 1200 tkáčov, ktorí spoločne minuli 38 ton vlny a bavlny, pochádzajúcej z Iránu a Nového Zélandu.

Jeho cieľovou destináciou sa stala svetoznáma mešita (Sheikh Zayed Mosque) v Abú Dhabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov.



Najdrahší

Vedeli ste, že koberce môžu byť drahšie ako diamanty?

Dlho sa za najdrahší koberec označoval Perzský kerman zo 17. storočia. Aukčná sieň Christie´s ho vydražila približne za sumu 7 a pol milióna eur. Nový rekord však patrí aukčnému domu Sotheby´s v New Yorku. Ten začiatkom júna 2013 predal ručne viazaný perzský koberec z 1. polovice 17. storočia za takmer 26 miliónov eur.


Foto: sothebys.com

Najznámejší a najpreceňovanejší
Tipli by ste si, ktoré to sú?
No predsa červený koberec a Aladinov lietajúci koberec :)





 

Galéria