Alergie a koberce: Rozptýlenie mýtusu

     Je všeobecne známe, že ak dávate novu podlahu a vy, alebo niekto vo vašej rodine má alergie, alebo problémy s astmou, mal by zostať od koberca čo najďalej. Je to pravda ?

Nie!

Koberec je vlastne jedena z viacerých praktických možností pri výbere podlahy v domácnosti a tiež spôsob, ako zvýšiť kvalitu vzduchu v miestnosti.

     Vo vnútri domu, alebo bytu je veľa rôznych dráždivých častíc, ako sú roztoče,  alergény, plesne , alebo častice peľu, ktoré často spôsobujú alergie, alebo astmy.  V prípade podláh s  tvrdým povrchom, ako sú podlahy z tvrdého dreva, vinylu a tiež aj dlaždice, tieto alergény sa chôdzou zvíria  a cirkulujú vzduchom, pričom  koberec bude pôsobiť ako veľký filter u vás doma, chytať tieto alergény a brániť ich cirkulácii vzduchom až do času pokiaľ nebudú odvysávané vysávačom.

Nie nadarmo sa kobercom hovorí aj "lapače prachu"....., ale pozor z praktického hľadisku sú "usilovným lapačom" rozných alergénov, ktoré sa dajú veľmi jednoducho odstrániť.

Štúdie ukázali, že ak je koberec v miestnosti, zníži sa množstvo vzdušných nečistôt, ktoré by mohli vyvolať alergie a astmu. Ďalšie štúdie o deťoch, ktoré navštevujú školu  zistili , že študenti, ktorí mali koberce vo svojich izbách, užívajú menej liekov na astmy a vynechávajú menej dni, než študenti, ktorí nemali koberce vo svojich izbách.

Kľúčom k udržaniu vášho domova bez alergénov zadarmo, je pravidelne vysávanie. 

Samozrejme pri podlahách s pevným povrchom sa dá dosiahnuť možno že aj vyššia kvalitu vzduchu, ale iba za predpokladu, že bude denne udržiavaná a čistená, aby sa alergény nemohli zvíriť.

Zdroj: https://blog.carpetmart.com/category/carpet/page/3/