Exteriérové koberce sú trendom

13.01.2020 | Rady a tipy

Ak ste majiteľmi domu alebo chaty a nemáte dostatok času na starostlivosť o vonkajšie plochy, oceníte výborné vlastnosti umelej trávy. Umelá tráva je zaujímavou alternatívou k tej prírodnej a hodí sa predovšetkým k bazénom či terasám. Vzhľadom pripomína prírodný materiál a rovnako aj komfortom. Pri chôdzi naboso je tráva minimálne rovnako príjemná ako tá skutočná; v niektorých prípadoch dokonca ešte príjemnejšia. Povrch je totiž mäkký a tlmí pády – čo je prínosom najmä pre domácnosti, v ktorých sa nachádzajú deti. V prípade umelých trávnikov pritom nehrozia uštipnutia hmyzom.

Užitočné vlastnosti

Umelý trávnatý koberec nie je len dekoratívny prvok, ale je takisto funkčnou súčasťou exteriérov. Veľkú výhodu v porovnaní s prírodným trávnikom má tú, že je takmer bezúdržbový. Stačí pozametať/ povysávať alebo vymyť silným tlakom vody, čím sa vyplavia nahromadené nečistoty. Netreba sa obávať straty kvality; väčšina exteriérových kobercov je vodeodolných a neprekáža im dokonca ani dážď. Na rubovej strane majú drenážne otvory pre plynulé odvádzanie vody, čím zabraňujú nahromadeniu a tvorbe kaluží. Niektoré z nich sú navyše vyrobené z materiálu, ktorý aktívne zabraňuje vzniku plesní.

Umelá tráva teda dokáže odolať nepretržitej vlhkosti a celkovo nepriaznivým poveternostným podmienkam či UV žiareniu. Je naozaj trvácna aj z hľadiska farebnej stálosti, ktorú si dokáže dlhodobo uchovávať aj na priamom Slnku. Ak je koberec aspoň čiastočne krytý, napr. pergolou, životnosť sa ešte predĺži.

V zimnom období je tráva vystavená väčšej záťaži kvôli mrazom. Vo väčšine prípadov znesie nízke teploty, ale stráca tým čiastočne na kvalite (krehne) a trvácnosti. Znehodnoteniu sa dá predísť jej prekrytím alebo dočasným odstránením.

Farebné prevedenie a použité materiály

V prípade exteriérových kobercov prevláda zelená farba, aby sa trávnik čo najviac podobal na ten skutočný, prírodný. Trendom sa však stávajú aj menej tradičné prevedenia – vo fialovej, modrej, šedej či čiernej farbe.

Najčastejšie sú koberce vyrobené z polyesteru alebo polypropylénu, aby boli trvácne a rezistentné voči nepriaznivým vplyvom počasia. Líšia sa takisto typom podkladu: môže ísť o resinu či gumu. Rozdielne je nielen zloženie, ale aj samotná výška vlasu, ktorá sa pohybuje od 4 mm až do 20 mm.

Porovnanie dĺžky vlasov

Squash Blue: 4 mm

    Diamond: cca 6mm

Golf: cca 14 mm

Centercourt: cca 20 mm

Nenáročná inštalácia

Pokladanie umelej trávy je naozaj veľmi jednoduché a nevyžaduje si žiadne odborné zručnosti. Základom je pripraviť, resp. upraviť podklad, na ktorý sa trávnik umiestní. Ideálny je rovný povrch bez väčších nerovností či kamienkov. Vhodné sú betónové alebo vydláždené povrchy, drevo, dlažba, ale aj vyrovnaná, spevnená pôda a utlačený piesok.

Veľkou výhodou je uloženie bez nutnosti použitia lepidla. Stačí len obyčajná lepiaca páska (hlavne na spojenie jednotlivých dielov k sebe, aby nebolo vidieť spoje).

Pozor na ostré hrany

Exteriérové koberce sú z odolného a ľahko udržiavaného materiálu, ale napriek tomu si vyžadujú určitú pozornosť. Treba dbať hlavne na to, aby na nich neboli umiestnené predmety bez podložiek – tie zabraňujú poškodeniam vlasu.

 

 

 

 

 

Galéria