Akú podlahovú krytinu na podlahové vykurovanie?

19.03.2024 | Rady a tipy

Podlahové kúrenie je čoraz populárnejšou voľbou vykurovania. Pri jeho inštalácii je však potrebné dbať na výber vhodnej podlahovej krytiny, aby sa neznižovala účinnosť a ekonomickosť podlahového kúrenia. V tomto článku Vám poradíme aké podlahové krytiny sú vhodné na podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie sa teší čoraz vyššej popularite. Ide o moderný nízkoteplotný vykurovací systém, ktorý má svoje výhody: energeticky úspornú prevádzku, zabudovanie v podlahe bez rušivých vplyvov v interiéri a rovnomerné šírenie tepla do celého priestoru. Konštrukčné typy podlahového vykurovania možno rozdeliť na elektrické a teplovodné.

Elektrické podlahové vykurovanie pracuje s vykurovacími káblami (termokáblami), podložkami alebo fóliami uloženými priamo pod podlahovou krytinou. Keďže vykurovacia časť podlahy je oproti teplovodnému systému nižšia, nedochádza k takej akumulácii tepla a zotrvačnosť vyhrievacieho efektu je o niečo nižšia. 

Teplovodné podlahové vykurovanie predstavuje vykurovací systém, ktorý využíva na vykurovanie ohriatu vodu. Jeho základným článkom sú špeciálne rúrky, uložené priamo v podlahe, pričom rúrkami prúdi vykurovacia voda, ktorá šíri teplo do veľkej plochy. Takýmto spôsobom možno vykúriť aj väčší dom. Vodu zohrieva vykurovací kotol alebo iný zdroj tepla, najvhodnejší je kondenzačný kotol, ktorého vysokú hospodárnosť podporujú práve nízkoteplotné systémy.

Akú podlahovú krytinu na podlahové vykurovanie ?

Pri inštalácii podlahového vykurovania treba zohľadniť typ podlahovej krytiny a jej tepelný odpor. Pri tomto spôsobe vykurovania je dnes možné použiť viac druhov materiálov podlahových krytín. Existujú názory, ktoré kombináciu niektorých krytín s podlahovým vykurovaním zatracujú, ale pri dodržaní istých podmienok je výber skutočne pestrý. Podlahové krytiny musia spĺňať určité kritériá aby boli vhodné pre podlahové vykurovanie. Základným a najdôležitejším kritériom je odpor kladený vedením tepla podlahovou krytinou. Jeho hodnoty by nemali presahovať R=0,15m² K/W. Samozrejme čím nižší je tepelný odpor, tým bude podlahové kúrenie fungovať ekonomickejšie a efektívnejšie.

Keďže teplo z podlahového kúrenia chceme dostať čo najrýchlejšie na povrch a do celej miestnosti, výber vhodnej krytiny netreba podceniť. Teplo prechádza tam, kde má čo najmenší tepelný odpor. Logicky z toho vyplýva, že nevhodné budú dobré tepelné izolanty, ako silné dubové dosky, naopak vhodnými podlahami sú tepelné vodiče, akým je napríklad keramika alebo prírodný či umelý kameň. Väčšina výrobcov pri svojich podlahových krytinách uvádza informáciu o vhodnosti daného typu pre podlahové vykurovanie.
 

Druhy podlahových krytín a ich využiteľnosť s podlahovým kúrením

Keramická dlažba

Keramická dlažba je vďaka najvyššej tepelnej vodivosti najvhodnejšou podlahovou krytinou pre podlahové vykurovanie. Rýchlo sa zahreje, čiže rýchlo sa stáva príjemným na dotyk.  Pre lepšiu vodivosť by mali mať dlaždice čo najväčšie rozmery. Pri inštalácii keramickej dlažby sa majú používať len lepidlá, stierky a nátery vhodné pre podlahové kúrenie. Dlažba však vďaka svojmu charakteru nie je vhodná do každého priestoru v dome. Používa sa najmä do kuchýň, kúpeľní a predsiení. Jej nevýhodou je, že počas obdobia kedy sa nekúri, je podstatne chladnejšia ako iné typy podláh.

PVC podlaha

PVC podlahy sa v súčasnosti využívajú  čoraz častejšie, ponuka vzorov a farieb je totiž mimoriadne bohatá. Ide o materiál, ktorý má skvelé zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti. Aj napriek tomu je ale PVC podlaha vhodná pre inštaláciu podlahového kúrenia. Dôležitá je hrúbka podlahy, pokojne stačí 2-2,5mm. Na podlahové kúrenie sa ukladá bez izolácie. Pre použitie je nevyhnutný absolútne rovný podklad. Pri podlahovom kúrení sa preto musí použiť len taká nivelačná hmota, ktorá dobre znáša aj vyššie teploty.  Čo sa týka šírenia tepla, tak PVC podlahy sú vo všeobecnosti vhodné na podlahové kúrenie.

Koberec

Koberce majú veľmi nízku tepelnú vodivosť, preto sa pre podlahové kúrenie veľmi neodporúčajú, aj keď nevylučujú. Z dôvodu lepšieho prieniku tepla by koberce mali byť lepené, hrúbka koberca by nemala presahovať 10mm a nemali by sa používať koberce s dlhým vlasom.  Kvôli mäkšiemu došľapu sú koberce často podlepené  filcovým pásom, ktorý  je síce dobrým izolantom, avšak hrúbka filcového pásu nezamedzuje prienik tepla z podlahového kúrenia. Pri kúpe je potrebné sledovať hodnotu tepelného odporu, ktorá by pri podlahovom kúrení nemala v žiadnom prípade presiahnuť spomínaných 0,15m²K/W.

Drevená podlaha

Drevo ponúka ideálnu rovnováhu medzi zimnými a letnými mesiacmi. V zime pri kúrení síce teplo prechádza horšie ako napríklad cez keramickú dlažbu, ale keď sa nekúri je drevená podlaha podstatne príjemnejšia na dotyk. Podlaha z buka a javora je náchylnejšia na vyššie teploty, preto niektoré zdroje neodporúčajú kombináciu s podlahovým vykurovaním.  

           

Galéria