Veľké porovnanie - koberce alebo podlahy?

05.06.2024 | Rady a tipy

Voľba medzi kobercom a podlahovou krytinou je mnohokrát subjektívna. Kupujúci sa totiž často rozhoduje na základe vzhľadu, čo sa mu páči, a naopak čo nie. Alebo vyslovene podľa ceny. Pritom nehľadí na funkčnosť, ktorú by mala podlahová plocha spĺňať. Prinášame vám niekoľko tipov pre správny výber.

Kľúčové je umiestnenie!

Kedy podlahu?

Pred kúpou je nevyhnutné zohľadniť umiestnenie, teda to, kam chcete koberec / podlahu inštalovať. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo - do najviac exponovaných miestností (teda takých, kde sa dlhodobo pohybuje najviac ľudí alebo sa nachádzajú hneď pri vchode bytu) sú vhodné skôr podlahy. Napríklad vinylové podlahy; práve z dôvodu nižších nárokov na údržbu.

Ak je teda predpoklad veľkého zaťaženia a znečistenia, voľte vinyl, plávajúcu podlahu, prípadne PVC podlahovinu. Táto rada platí hlavne pre súkromné byty; v prípade komerčných priestorov sa okrem podláh dajú umiestniť objektové koberce. Uvedené koberce sú pevnejšie a trvácnejšie, aby zvládli každodenný nápor množstva ľudí.

PVC a vinylové podlahy predstavujú najvhodnejší variant do vlhkých priestorov, akými sú kúpeľne a kuchyne, pretože koberce sú na vlhkosť citlivé a môžu vznikať nevzhľadné škvrny. Štandardnej laminátovej podlahe sa takisto vyhnite; podlaha by bola vlhkosťou znehodnotená.

Kompromisom medzi praktickosťou a dizajnovým prevedením je výber podlahovín, spolu s kusovými kobercami. Tie následne položíte tam, kde chcete. A na druhý deň môžete umiestnenie bez problémov zmeniť.

Kúpeľňa je ideálnym priestorom pre kombináciu – vinyl alebo PVC podlaha a koberec

Kedy koberec?

Koberce sú naopak veľmi vhodné do obývačiek, spální a detských izieb. Jednoducho tam, kde chcete mať útulný priestor, pocit domova a tepla pod nohami. Väčšinou ide o nepriechodné izby, takže nie je potrebné brať ohľad na odolnosť pokrytia (na rozdiel napr. od chodieb).

V miestnostiach, kde sa zdržiavajú deti, je doslova žiaduce umiestniť koberec. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým dieťa neprechladne, ani keď sedí priamo na zemi. Navyše je mäkký, príjemný na dotyk, nešmýka sa a tlmí pády. Koberce majú tiez zvukovoizolačné vlastnosti; kroky a detský plač nebudú susedov vyrušovať.

Pri kúpe koberca si však treba dať pozor na to, z akých materiálov je vyrobený. Dôležité je vyhnúť sa napríklad vlneným a akrylovým kobercom, ktoré prirodzene uvoľňujú vlákna. Keď sa totiž deti hrajú na zemi, mohli by vdychovať tieto voľné, tzv. mŕtve vlákna. Naopak v izbách, kde sa deti nezvyknú nachádzať, takéto koberce nepredstavujú žiaden problém (uvoľňovanie vláken samo o sebe nie vadou koberca).

Rada pre alergikov

Okrem toho dnes už neplatí, že alergici nemôžu mať doma koberce. Pri správnom výbere a následnej starostlivosti nebudú koberce spôsobovať žiadne ťažkosti. Koberec sám o sebe prach nevytvára, len ho uchováva a fixuje medzi svojimi vláknami. Podlaha síce prach nezachytáva, ale nevýhodou je, že sa kvôli tomu neustále hromadí a víri. Pre alergikov je tak koberec lepšou voľbou, pretože nemusia dýchať víriaci sa prach v ovzduší.

Dizajn bez obmedzení

Laminátové, vinylové či PVC podlahy a aj koberce sú vyrábané v rozmanitých farebných prevedeniach. Je len na vás, aký vzhľad si zvolíte – prirodzene, opäť treba prihliadať na to, v ktorej miestnosti sa krytina nachádza (biely koberec je napr. absolútne nevhodný do kuchyne).

Pri kobercoch sú veľké možností výberu nielen z hľadiska farieb, ale takisto tvarov a rozmerov. Variabilné sú hlavne kusové koberce.

Ponuka laminátových podláh je rovnako bohatá. Moderné prevedenia povrchovej úpravy (dekoru) sú na nerozoznanie od originálov – vzor dreva, bridlice, kameňa a i.

Porovnanie kobercov a podlahových krytín

  Koberce Podlaha
Interiér    
Bytové priestory +++ +++
Obývacie miestnosti
(obývačka, spálňa)
+++ +++
Detská izba +++ +
Kuchyňa + Vinylová podlaha
Kúpelňa Kusové koberce Vinylová podlaha
Chodba a vstupné priestory + +++
Komerčné priestory Objektové koberce
(kobercové štvorce)
PVC
Objektové PVC
     
Dizajn a vzhľad    
Variabilita zmien +++
(hlavne kusové koberce)
+
Farebnosť +++ +++
Optické zväčšenie/ zmenšenie miestnosti +++ ++
     
Užitočné vlastnosti    
Nenáročnosť údržby ++ +++
Vírenie a hromadenie prachu + ++
Protišmykové prevedenie +++ -
Tepelnoizolačné vlastnosti +++ Len spolu s podlahovým vykurovaním
Izolácia zvuku a hluku +++ -
Cenová náročnosť Individuálne
(podľa typu a rozmerov)
Individuálne
(podľa typu a rozmerov)

 

Galéria