Výhody kobercov

13.01.2020 | Rady a tipy

Koberce sú praktickým bytovým doplnkom. Okrem dekoratívnej funkcie ponúkajú rad užitočných vlastností, ktoré ocenia nielen samotní majitelia, ale takisto susedia.

Jedinečná atmosféra domova

Jednou z vlastností je schopnosť navodiť príjemnú atmosféru v interiéri (omnoho efektívnejšie v porovnaní so štandardnou laminátovou podlahou). Vytvárajú pocit domova, vďaka čomu sa obyvatelia cítia naozaj dobre.

Definovanie štýlu a variabilita zmien

Každý, kto zariaďuje nejaký priestor, dbá na farebnosť, tvary a kompatibilitu jednotlivých doplnkov. Rovnako aj interiéroví dizajnéri radi používajú koberce pre dotvorenie celkového vzhľadu miestnosti – vedia opticky zväčšiť, zmenšiť, predĺžiť a rozšíriť priestor podľa potreby.

Pri zariaďovaní poskytujú koberce neobmedzené možnosti. Predovšetkým kusové koberce v rôznych farbách a prevedeniach slúžia ako dekorácia na oživenie interiéru. Výhodou je to, že sa dajú ľahko skombinovať a vymeniť v rozmedzí pár sekúnd – ak meníte nábytok či štýl zariadenia. Alebo ak chcete jednoducho zmenu. Bezproblémová je aj údržba, pretože vďaka rozmerom nie je problém koberec kedykoľvek vyprášiť.

Praktické využitie každý deň

Kľúčovou výhodou kobercov je ich mäkké spracovanie, čo umožňuje pohodlnú chôdzu na boso. Navyše, sú prirodzene protišmykové; nehrozia tak nepríjemné pády. Sú hrejivé a majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Nepotrebujete ani podlahové kúrenie, ani papuče.

Mäkké prevedenie oceníte hlavne v momentoch, kedy nejaká vec spadne na zem a koberec zabráni jej rozbitiu.

Ďalšou výhodou kobercov je, že prach sa nehromadí na jednom mieste a nevíri do takej miery, ako keď sú na celej ploche položené iba podlahy. Samozrejme je potrebné pravidelné vysávanie, aby sa zabránilo dlhodobému uchovávaniu prachu (to neprospieva zdraviu obyvateľov, obzvlášť alergikom).

Koberce majú aj ochrannú funkciu – chránia dlážku pred poškriabaním a mechanickým poškodením. Takisto nimi možno efektívne „zakryť“ nedostatky na laminátovej či drevenej podlahe oveľa lacnejšie, ako by stála výmena celej podlahy.

Ideálne pre deti

Koberce sú vhodnou voľbou do detskej izby a miestností, kde sa pohybujú hlavne malé deti. Sú totiž protišmykové. Ak by predsa náhodou dieťa spadlo, tak koberec výrazne stlmí pád. Deti sa zároveň radi hrajú na zemi – vďaka mäkkému povrchu, ktorý dobre izoluje chlad od podlahy, im nie je zima.

Dnes sú navyše k dispozícii koberce s pútavými obrázkami. Tie podporujú detskú kreativitu (farebné puzzle, autodráha,...).

Pri kúpe však treba dbať na výber „toho správneho“ koberca, aby sa z neho neuvoľňovali odlomené vlákna, ktoré by mohlo dieťa vdýchnuť.

Prínos pre akustiku interiéru

Niektoré priestranné miestnosti s veľkou podlahovou plochou majú zlé akustické vlastnosti. Umiestnením koberca sa akustika upraví. V miestnosti sa zároveň eliminuje ozvena.

Zvukovú izoláciu, ktorú koberce ponúkajú, hodnotia veľmi pozitívne najmä susedia bývajúci o poschodie nižšie. Ide o poznateľne menšiu hlučnosť pri chôdzi či vysávaní – susedov tak nijako nerušíte, ani neobmedzujete.

Atraktívne komerčné priestory

Pre kancelárske priestory sú vhodné predovšetkým objektové koberce, ktoré okrem praktických vlastností (nenáročná údržba, zakrytie nečistôt), poskytujú možnosť, ako zútulniť interiér a urobiť ho reprezentatívnym. Zamestnanci a klienti sa budú cítiť oveľa príjemnejšie.

Galéria