Tipy pre zväčšenie priestoru

13.01.2020 | Rady a tipy

Správne zvolený koberec dokáže meniť dispozíciu. Stačí ho len vhodne umiestniť podľa toho, či chcete zväčšiť, zmenšiť, alebo predĺžiť danú miestnosť. Prinášame vám niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým využijete koberec naozaj efektívne – v prospech svojho bývania.

Problém s malými miestnosťami

Množstvo bytov má veľkú dispozíciu, ale malé izby (na úkor rozľahlých chodieb). Ak chcete dosiahnuť zväčšenie interiéru, vyhnite sa viacerým kusom kobercov, ktoré podlahovú plochu „rozbíjajú“. Voľte celistvé, metrážne koberce s jednoliatou farbou. Práve do malých miestností sa výborne hodia koberce bez vzorov, ideálne v svetlých odtieňoch. Vďaka tomu vyzerajú oveľa priestrannejšie, než sú v skutočnosti.

Ak ich skombinujete s nábytkom v tlmených odtieňoch a doplnkami v pastelových farbách, priestor ešte viac opticky rozšírite. Nezabudnite však na nejaký výrazný, kontrastný prvok, ktorým ho dokážete vkusne oživiť (krikľavý dekoračný vankúš, lampu či závesy).

Vyhýbajte sa viacfarebným kobercom s nápadnými vzormi. Sú síce pútavé a originálne, ale oveľa výraznejšie vyniknú na veľkých plochách – v priestranných miestnostiach. V nich zároveň slúžia na tlmenie ozveny, ktorá sa zvykne šíriť, a to hlavne v minimalisticky zariadených interiéroch. V prípade, že ste objavili takýto koberec a páči sa vám, nemusíte sa ho vzdať len preto, že bývate v byte. Jednoducho ho položte ho do najväčšej izby, ktorú máte. A odporúčame miestnosť vymaľovať čo možno najsvetlejšími farbami; pokojne aj na bielo.

Úzke a prechodné izby

Často sa problémom pri zariaďovaní stávajú úzke (ale zároveň dlhé) izby. Ak sú skutočne veľmi „tesné“, svetlý jednofarebný koberec a pastelové farby na stenách nebudú stačiť na viditeľné zväčšenie. V takom prípade odporúčajú interiéroví architekti použiť tapety, prípadne čoraz modernejšie nálepky na steny. Ideálne sú napríklad tapety s pásikmi, ktoré umiestnite oproti vchodovým dverám. Potom už len stačí k nim „doladiť“ vhodný koberec a v momente získate väčší priestor.

Ďalšiu komplikáciou sú priechodné izby. Existuje však niekoľko možností, ako ich navzájom prepojiť. Prvou z nich je inštalácia svetlej PVC alebo laminátovej podlahy, ktorá má povrchovú úpravu pripomínajúcu drevo. Takáto štruktúra predlžuje podlahovú plochu a spája susediace miestnosti. Druhou možnosťou je položenie kobercov v príbuzných farbách alebo v rovnakej farbe, ale odlišnom odtieni (od svetlého po najtmavší). Prechod by však nemal byť príliš nápadný a nesmie sa nachádzať rovno pri dverách medzi dvomi izbami.

Koberce sú veľmi variabilným bytovým doplnkom pre ešte atraktívnejší a útulnejší domov. Okrem toho ponúkajú niekoľko užitočných vlastností, o ktorých si môžete prečítať v príspevku Výhody kobercov.

Galéria