Vyberáme koberec podľa 6 kritérií

05.06.2024 | Rady a tipy

Na čo sa zamerať pri výbere koberca? Prinášame zoznam niekoľkých aspektov, ktoré je vhodné zohľadniť pri jeho kúpe:

 

1. Typ interiéru

Páči sa vám krásny veľký biely koberec? Ak áno, tak veľmi dlho zvažujte, kam ho umiestnite. Pri kobercoch je kľúčové, do akej miestnosti ich chcete položiť. S typom interiéru priamo súvisí počet osôb, ktorým musia „odolávať“. Inak treba pristupovať k bytovým priestorom a inak ku komerčným. Pozrime sa na izby v byte:

Obývačka a spálňa: dovoliť si môžete prakticky akýkoľvek koberec z akéhokoľvek materiálu. Odporúčame sa však zamerať na mäkkosť a kvalitu – ak bosými nohami stúpite na koberec, oceníte precízne prevedenie. V obývacích izbách sa nezvykne pohybovať veľa ľudí; koberec tak nie je vystavený veľkej záťaži. Vďaka tomu máte doslova neobmedzené možnosti pri výbere z hľadiska tvarov, materiálov či farieb.

Kuchyňa: pri voľbe kobercov určených do kuchyne treba dopredu rátať s tým, že sa hocikedy môže niečo vyliať, vysypať alebo rozbiť, keďže ide o priestor, kde sa pripravuje jedlo. Aby ste nemuseli vynakladať priveľké úsilie na každodennú údržbu, vyhnite sa svetlým kobercom. Podstatné je prihliadať aj na pevnosť vláken, z ktorých je koberec vyrobený. V kuchynských a jedálenských priestoroch je totiž častejší pohyb osôb a predmetov – koberec tak musí odolávať napríklad neustálemu posúvaniu stoličiek. Kvôli posúvaniu dbajte aj na primeranú veľkosť, aby celá plocha nožičiek stola a stoličiek bola na koberci.

Okrem klasických metrážnych kobercov sa môžu do kuchyne umiestniť kusové koberce, ktoré zvýraznia priestor a sú mimoriadne nenáročné na údržbu.

Kúpelňa: do kúpeľne sa z praktických dôvodov hodia predovšetkým kusové koberce s kvalitným podkladom – to znamená, že nie sú fixované iba lepidlom. Tie je možné v prípade potreby ľahko vyvesiť a nechať usušiť.

2. Funkcia

Ak plánujete kupovať koberec, premyslite si svoje očakávania a nároky. Chcete, aby bol koberec funkčný, zakrýval nedostatky na podlahe a nevyžadoval priveľkú starostlivosť aj napriek pohybu veľkého počtu osôb? Alebo chcete vyslovene dizajnový doplnok bez ohľadu na materiál (či veľmi svetlú, háklivú farbu)?

Aj na to prihliadajte pri výbere kobercov do jednotlivých izieb.

3. Dizajn

Položením koberca sa mení celkový vzhľad a dojem z interiéru. Výberom toho správneho viete opticky korigovať dispozičné riešenie miestnosti. Ako sa dá využiť koberec na maximum, nájdete v článku Tipy pre zväčšenie priestoru.

4. Deti

Ak máte deti, vyberajte koberec z príjemného, mäkkého materiálu. Ten je kľúčový aj z iného hľadiska – niektoré koberce totiž uvoľňujú tzv. mŕtve vlákna, a preto sú do detskej izby úplne nevhodné. Deti sa totiž zvyknú hrávať priamo na zemi a pri narušení povrchu by mohli tieto voľné vlákna vdýchnuť.

Uvoľňovanie vlákien je prirodzenou vlastnosťou kobercov napr. z prírodných materiálov (vlny); neznamená to však, že sú chybné! Do všetkých miestností okrem detskej izby sú vhodné, pretože človek nemá priamy kontakt s povrchom (nie je v jeho bezprostrednej blízkosti na rozdiel od malých detí).

5. Prítomnosť domácich zvierat

Výber kobercov ovplyvňuje aj to, či máte doma zvieratko alebo nie. Ak áno, voľte radšej tie s nízkym vlasom, do ktorého sa menej zachytáva srsť. Uľahčíte si tak následnú starostlivosť. Z rovnakého dôvodu odporúčame hlavne tmavšie prevedenie; nie však čiernu farbu. Sú totiž na nej vidieť nečistoty.

Vyhýbajte sa kobercom so strapcami – tie sú veľkým lákadlom na obhrýzanie. Ak sa vám páčia, umiestnite ich z dosahu zvierat (napr. do miestností, kam nesmú). Rovnako obozretný prístup treba mať aj k luxusným kobercom.

6. Cena

Kritérium ceny je pri kúpe nemenej dôležité. Cena priamo odráža použitý materiál, spôsob výroby (tkané, ručne viazané, všívané koberce) a celkovú kvalitu. Vždy preto zvážte, na ako dlho koberec kupujete a akú záťaž bude musieť zvládnuť. Podľa toho sa rozhodnite pre zodpovedajúcu investíciu.

Galéria