Sprievodca kobercovou terminológiou. Čo je to heat-set, velúr či shaggy?

30.01.2024 | Rady a tipy

Určite ste sa už stretli s takýmto označením kobercov. Ale viete, čo jednotlivé typy znamenajú? Aby ste sa v pojmoch nestratili, prinášame vám ich detailnú charakteristiku.

Typy vlákien
Heat-set

Ide o typ vlákna, odrážajúci spôsob spracovania priadze tepelnou úpravou. Vďaka tomu nadobúda koberec väčšiu pevnosť a stáva sa odolnejším voči poškodeniu. Úpravou navyše získava ešte atraktívnejší vzhľad, pretože farby sú intenzívnejšie a viac vyniknú. Typ Heat-set je možné nájsť pri vlnených kobercoch, aj pri syntetických kobercoch z polypropylénových vláken.

Heat-set frieze
100% polypropylénové vlákno typu frieze je o niečo silnejšie v porovnaní s klasickým heat-setom. Dôvodom je jeho dĺžka a vyššia hustota vláken, ktorú sú zatočené. Výsledkom takéhoto spracovania je veľmi príjemný povrch koberca a štýlový vzhľad.

Shaggy
Vlákna typu Shaggy sú charakteristické svojím skrutom. Vďaka tomu majú koberce typický strapatý a „huňatý“ výzor. Husté a dlhé vlákna (až 50 mm) zaručujú nielen trvácnosť, ale aj farebnú stálosť. Okrem toho poskytujú nadštandardné pohodlie pri chôdzi – povrch je totiž mimoriadne mäkký. Kvôli modernému dizajnu sú koberce typu Shaggy čoraz obľúbenejšie medzi zákazníkmi. Variabilné je aj prevedenie; k dispozícii sú nielen kusové, ale takisto metrážne koberce určené do obytných priestorov.

Vo vzhľade Shaggy možno nájsť predovšetkým koberce vyrobené zo 100% polypropylénového vlákna, ale výnimkou nie sú ani koberce z prírodných materiálov (vlny).
 

Velúr
Velúrové koberce majú hladký, jemný, jednoliaty povrch a krátky vlas, pretože sa v rámci konečnej úpravy podstrihujú. Pre svoju vysokú odolnosť a bezproblémovú údržbu sa hodia aj do tých najviac frekventovaných miestností. Typ velúr sa najčastejšie spája s polyamidovými vláknami, z ktorých sú koberce vyrobené.


Najčastejšie využívané vlákna
Koberce sú tvorené vláknami, ktoré sú buď prírodné (majú rastlinný/ živočíšny pôvod), alebo syntetické. Podľa toho, o aký druh vlákna a priadze ide, sa odvíja spôsob spracovania, individuálne vlastnosti daného koberca, a v neposlednom rade aj koncová cena.

Prírodné vlákno
Vlna

Vlna má ako prírodný materiál výborné úžitkové vlastnosti – predovšetkým izoluje teplo, hluk a statickú energiu. Je prirodzene mäkká a príjemná pri chôdzi naboso. Okrem toho majú vlnené koberce schopnosť odolávať ušliapaniu vďaka pružnosti vláken, ktoré sa pri zaťažení dokážu vrátiť späť do pôvodného stavu. Mínusom môže byť vyššia cena, no za krásny vzhľad po celé roky, sa oplatí zvážiť takúto investíciu.
Vlna sa pred samotným spracovaním zvykne ošetriť, čím sa zvyšuje odolnosť koberca voči nečistotám (zabezpečí sa tak jednoduchšia údržba).

Syntetické vlákna
Polyamid

Polyamidové vlákno je syntetického pôvodu, ktoré poskytuje kobercom značnú trvácnosť (aj tvarovú stálosť) a elasticitu. Polyamid je zároveň charakteristický svojou mechanickou odolnosťou voči odieraniu.
Na rozdiel od vlny, ako prírodného materiálu, nie je koberec vystavený riziku napadnutia mikroorganizmami (baktérie, plesne) či moľami. Polyamid neposkytuje tepelnú izoláciu – tá sa však dá zabezpečiť aplikáciou na vhodný podklad, napríklad na filc.

Polypropylén

V porovnaní s polyamidom je polypropylénové vlákno menej pružné, čo znamená menšiu tvarovú stálosť a väčšie riziko deformácie povrchu. Farbenie je takisto o niečo zložitejšie. Na druhej strane sú koberce z takýchto vlákien odolné voči kyselinám a vlhkosti z prostredia. Polypropylénové vlákna sú najčastejšie spracované tepelnou úpravou – heat-set alebo do uzlíkov.

 

Polyester

Polyester sa svojimi vlastnosťami približuje polyamidu, ale v lepšom, kvalitnejšom prevedení. Je veľmi pevný a odoláva poškodeniam či vyblednutiu. Zároveň sa však vyznačuje mimoriadnou mäkkosťou pripomínajúcu vlnu, vďaka ktorej slúži ako doplnkový materiál na zjemnenie kobercov a bytového textilu. Pre svoju jemnosť sú takého koberce vhodné aj do kúpeľne.
Mínusom je statický náboj a žmolkovanie povrchu.

Akryl

Polyakrylonitrilové vlákna pripomínajú vlnu – vizuálne aj na dotyk. Oproti vlne sú však oveľa lacnejšie, vďaka čomu sú koberce z nich čoraz obľúbenejšie. Akrylové vlákna sa pri tkaní kobercov používajú buď samostatne, alebo ako prímes k inému materiálu.

 

Galéria